PŘÍRUČKA PRO VÝBĚR SPOJOVACÍCH DÍLŮ Z HLEDISKA POUŽITÉHO MATERIÁLU

Použitý spojovací materiál hraje často zásadní roli pro úspěšnou realizaci projektů, ať už jde o přípravu reklamních stojanů nebo sestavení nové rozvodné skříně. Není úplně snadné vyznat se ve škále dostupných materiálů.

a vybrat ten správný pro danou aplikaci. V této příručce najdete návod, podle čeho vybírat spojovací materiál pro konkrétní projekt a provozní podmínky..

Takže ať už vybíráte podložky, rozpěrky, šrouby, matice, nýty matice, nebo jiný spojovací materiál, s následující tabulkou bude rozhodování jednodušší a jasnější.

MateriálTeplotní
Stability
PevnostMechanická
odolnost
Odolnost vůči
nárazu
UV Odolnost
vůči UV záření
Odolnost vůči
kyselinám/zásadám
Odolnost vůči
povětrnostním vlivům
Teplotní
odolnost
Ohnivzdornost
PAdobrádobrádobránízkánízkánízkánízkánízkánízká
PPdobránízkánízkánízkánízkádobránízkánízkánízká
PVDFdobránízkádobránízkádobrádobrádobrádobrádobrá
PCnízkádobránízkádobrádobránízkádobrádobránízká
POMnízkánízkádobránízkánízkánízkánízkádobránízká
TPEnízkánízkánízkánízkánízkánízkánízkánízkánízká
PEEK®dobrádobrádobrádobránízkádobrádobrádobrádobrá

PŘÍKLADY POUŽITÍ:

  • Podpora prodeje, prodejní stánky a stojany – klíčovým materiálem v tomto oboru je polykarbonát, a to díky své pevnosti a průhlednosti, která zaručuje estetický vzhled.
  • Farmaceutický průmysl – často využívaným materiálem je polypropylen. Má vynikající odolnost vůči chemikáliím a jeho další výhodou je, že ho lze snadno svařovat s jinými polypropylenovými díly.
  • Elektrotechnika – díky dobré teplotní stabilitě a odolnosti vůči vysokým teplotám a žáru se PVDF výborně hodí pro použití při elektroinstalacích a pro rozvodné skříně.
  • Petrochemický průmysl – spojovací materiály vyrobené z materiálu PEEK®zajistí vynikající pevnost v tahu, žáruvzdornost a možnost nepřetržitého použití při teplotách do +180 °C.
  • Automobilový průmysl – materiál polyamid je pevný a mechanicky odolný. Polyamidové spojovací prvky jsou lehčí a levnější alternativou kovového spojovacího materiálu. Je-li zapotřebí vyšší odolnost proti UV záření, je vhodnější použít PVDF.